Kiedy iść na spacer, jak pylą trawyStężenie pyłku roślin uzależnione jest od warunków atmosferycznych.

 

Kiedy iść na spacer, jak pylą trawy?

 

O to zapytaliśmy dr hab. Dorotę Myszkowską, prowadzącą od 1989 roku Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego. Więcej o naszym ekspercie przeczytacie tutaj (proszę podlinkować)

 

Pora dnia

 

Najniższe stężenie pyłku traw odnotowujemy w godzinach nocnych oraz późnym wieczorem. W południe, przy dużym nasłonecznieniu, nasila się uwalnianie pyłku, a z nim alergenów, które przemieszczają się w powietrzu. Warto więc przewietrzyć mieszkanie wczesnym rankiem, z drugiej strony powinno się ograniczać przebywanie w rejonach, gdzie kwitną trawy do minimum w godzinach południowych i wczesnopopołudniowych.

 

Deszcz

 

Intensywne burze mogą zmniejszyć poziom pyłku w powietrzu, ale wychodzenie na spacer w czasie ich trwania może wywołać nawet ataki astmy. Podobnie jest z mżawką lub słabym deszczem, które sprawiają, że ilość alergenów w powietrzu wzrasta. Podsumowując: warto wyjść na spacer po burzy lub kilkudniowych opadach deszczu, a nie w trakcie ich trwania. Niestety, w przypadku pyłku traw, ulga nie trwa zbyt długo.

 

Wiatr

 

Jego działanie jest dyskusyjne. Bo z jednej strony wiatr przenosi pyłek , jednak dotyczy to wyłącznie terenów niezabudowanych, a nie miast w których brakuje często kanałów przewietrzania, a sam przepływ powietrza jest utrudniony przez budynki i ekrany, zatrzymujące drobne cząsteczki. Z drugiej strony, masy powietrza mogą transportować ziarna pyłku nawet na odległość kilku tysięcy kilometrów, od roślin macierzystych.