Jak bezpiecznie kosić trawęCo zrobić, kiedy jesteśmy alergikami uczulonymi na trawę, ale nie ma kto nas zastąpić przy jej koszeniu? Jak się zabezpieczyć i nie chorować? O to zapytaliśmy Urszula Jedynak-Wąsowicz; adiunkt, Klinika Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński; Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

 

"Jeśli musimy, lub lubimy prace ogrodowe, możemy bez przeszkód pracować w naszym ogródku, ale najlepiej w dni pochmurne, raczej chłodne i bezwietrzne.

 

Nie kośmy jednak trawy, kiedy jest upał, przy dużym słońcu i przy silnym wietrze. Aby zapobiec ewentualnym objawom alergii warto podczas tej czynności nałożyć maseczkę z filtrem HEPA, który zabezpieczy nasz układ oddechowy przed wniknięciem alergenu. Dobrym pomysłem jest także nałożenie okularów, a po powrocie do domu wzięcie prysznica i zmiana odzieży wierzchniej oraz przepłukanie nosa solą fizjologiczną.

 

Warto pamiętać, że alergię powoduje tylko kwitnąca trawa, więc kośmy ją na krótko i na tyle często, żeby nie zakwitła. Dbajmy także o to, aby nie rosły na niej chwasty, które też uczulają. Po skoszeniu trawnika koniecznie usuńmy ściętą trawę.

 

Pamiętajmy także o tym, aby w okresie kwitnienia trawy, zaopatrzyć się w odpowiednie leki, które z pewnością spowodują zmniejszenie objawów."