Czy pasożyty mogą wywoływać kaszel? 

Kiedy objawy chorobowe (katar, kaszel) powtarzają się każdego miesiąca może oznaczać to, że mamy …

 

pasożyty.

 

Bliżej temat ten przybliży nam dr med. Urszula Jedynak-Wąsowicz ; adiunkt, Klinika Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński; Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

 

Choroby pasożytnicze istotne klinicznie w Polsce to owsica, glistnica, lambliaza i ewentualnie toksokaroza. Wśród objawów zakażenia pasożytniczego dominują bóle brzucha, biegunka, okresowe wymioty, niechęć do jedzenia, kaszel; we krwi może pojawiać się eozynofilia i niedokrwistość.

 

Prawdą jest, że infekcje pasożytnicze stymulują produkcję całkowitego i swoistych IgE. Na przykład Toxocara canis może powodować występowanie przewlekłych objawów alergii, a zakażenie glistą ludzką u pacjentów z wysokim poziomem IgE może wywoływać objawy sugerujące astmę, pokrzywkę lub atopowe zapalenie skóry. Wtedy objawy raczej mają charakter przewlekły.

 

W glistnicy w okresie przechodzenia larw pasożyta przez płuca pojawia się suchy męczący kaszel, duszność, uogólnione rozbicie, czasem gorączka. Objawy te w ciągu kliku dni samoistnie ustępują, jak larwy ponownie przedostaną się jelita (są połykane z odkrztuszoną wydzieliną z oskrzeli).

 

W jelicie, już dojrzałe formy mogą składać jaja i cykl się powtarza. Część jaj jest wydalanych z kałem część ponownie przechodzi wędrówkę przez płuca. Jednak objawy ze strony układu oddechowego nie są izolowane, towarzyszą im też inne ze strony przewodu pokarmowego, o których wspominałam wcześniej.

Jeśli zatem mamy wątpliwości co do rozpoznania alergii wykluczenie choroby pasożytniczej jest jak najbardziej słuszne.