Alergia na trawy 

 

Trawy to największa zmora alergików. Największe ich stężenie występuje w czerwcu i lipcu, jednak nie należy sugerować się tymi datami, ponieważ okres pylenia jest różny, w różnych rejonach naszego kraju. Poniżej zebraliśmy dla Was przydatne informacje dotyczące tej alergii. Za pomoc w przygotowaniu dziękujemy lek.n.med. Urszuli Jedynak-Wąsowicz; adiunkt, Klinika Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński; Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz dr hab. Dorocie Myszkowskiej, prowadzącej od 1989 roku Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego.

 

Objawy alergii

 

Uczulenie na alergeny pyłku traw należy do najczęstszych przyczyn alergicznego zapalenia nosa i spojówek, tzw. pyłkowicy w Polsce. Objawy alergiczne są typowe: napady kichania, świąd nosa, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkanego nosa, łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie oczu, spuchnięcie powiek, uczucie drapania w gardle, suchy kaszel. Często dochodzą objawy z dolnych dróg oddechowych w postaci napadów astmy (duszność, kaszel, świszczący oddech), szczególnie u osób, które mają niekontrolowane objawy ze strony nosa. Nasilenie objawów pojawia się zwykle w czasie przebywania na łąkach, polanach, miejscach koszenia traw, po kontakcie z sianem.

Stężenie pyłku traw w obrębie aglomeracji miejskiej różni się w zależności od otoczenia. Niższe będzie np. w miejscach obsadzonych wysokimi drzewami lub tam, gdzie rosną trawy, pod warunkiem, że trawniki są regularnie koszone i pielęgnowane.

lek.n.med. Urszula Jedynak-Wąsowicz

 

Kiedy trawa uczula?

 

Główny okres pylenia traw to czerwiec i lipiec. Do rodziny traw należą też zboża oraz bambus i trzcina cukrowa. Trawy głównie uczulają podczas kwitnienia, ale należy pamiętać, że pyłek traw obecny będzie również w sianie. Soki zawarte w ściętej trawie zawierają również białka alergizujące, które wywołują identyczne objawy jak pyłek traw. Także miód (szczególnie wielokwiatowy) będzie zawierał pyłek traw, który jest bogato białkowym pokarmem dla pszczół. (lek.n.med. Urszula Jedynak-Wąsowicz)

 

 

 

 

 

 

 • śledźmy kalendarz pylenia i alerty dla alergików np. http://www.ptzca.pl/index.php?option=com_ptzca_pylki&Itemid=22
 • przebywajmy w miejscach, gdzie stężenie alergenu jest najmniejsze
 • zaopatrzymy się odpowiednio wcześnie w leki łagodzące objawy (można zacząć je przyjmować już dwa tygodnie przed spodziewanym rozpoczęciem pylenia)
 • nośmy antysmogowe maseczki z filtrem HEPA
 • nakładajmy na oczy okulary podczas spacerów
 • unikajmy łąk, miejsc, gdzie rosną wysokie i nie skoszone trawy
 • nie kośmy samodzielnie traw i nie przebywajmy w miejscach gdzie w danym momencie trawa jest koszona
 • spacerujmy tam, gdzie trawa jest koszona regularnie (częste koszenie traw zapobiega ich kwitnieniu)
 • po powrocie do domu przemyjmy twarz, zmieńmy ubranie, wypłuczmy nos wodą morską, przemyjmy oczy przegotowaną chłodną wodą lub sztucznymi łzami.

(lek.n.med. Urszula Jedynak-Wąsowicz)

 

 

Spacer

 

 

 • Pora dnia

 

Najniższe stężenie pyłku traw odnotowujemy w godzinach nocnych oraz późnym wieczorem. W południe, przy dużym nasłonecznieniu, nasila się uwalnianie pyłku, a z nim alergenów, które przemieszczają się w powietrzu. Warto więc przewietrzyć mieszkanie wczesnym rankiem, z drugiej strony powinno się ograniczać przebywanie w rejonach, gdzie kwitną trawy do minimum w godzinach południowych i wczesnopopołudniowych.

 

 • Deszcz

 

Intensywne burze mogą zmniejszyć poziom pyłku w powietrzu, ale wychodzenie na spacer w czasie ich trwania może wywołać nawet ataki astmy. Podobnie jest z mżawką lub słabym deszczem, które sprawiają, że ilość alergenów w powietrzu wzrasta. Podsumowując: warto wyjść na spacer po burzy lub kilkudniowych opadach deszczu, a nie w trakcie ich trwania. Niestety, w przypadku pyłku traw, ulga nie trwa zbyt długo.

 

 • Wiatr

 

Jego działanie jest dyskusyjne. Bo z jednej strony wiatr przenosi pyłek, jednak dotyczy to wyłącznie terenów niezabudowanych, a nie miast w których brakuje często kanałów przewietrzania, a sam przepływ powietrza jest utrudniony przez budynki i ekrany, zatrzymujące drobne cząsteczki. Z drugiej strony, masy powietrza mogą transportować ziarna pyłku nawet na odległość kilku tysięcy kilometrów, od roślin macierzystych.

(Autor dr hab. Dorota Myszkowska)

 

 

Koszenie trawy

 

 

 • Jeśli musimy, lub lubimy prace ogrodowe, możemy bez przeszkód pracować w naszym ogródku, ale najlepiej w dni pochmurne, raczej chłodne i bezwietrzne.
 • Nie kośmy jednak trawy, kiedy jest upał, przy dużym słońcu i przy silnym wietrze. Aby zapobiec ewentualnym objawom alergii warto podczas tej czynności nałożyć maseczkę z filtrem HEPA, który zabezpieczy nasz układ oddechowy przed wniknięciem alergenu. Dobrym pomysłem jest także nałożenie okularów, a po powrocie do domu wzięcie prysznica i zmiana odzieży wierzchniej oraz przepłukanie nosa solą fizjologiczną.
 • Warto pamiętać, że alergię powoduje tylko kwitnąca trawa, więc kośmy ją na krótko i na tyle często często, żeby nie zakwitła. Dbajmy także o to, aby nie rosły na niej chwasty, które też uczulają. Po skoszeniu trawnika koniecznie usuńmy ściętą trawę.
 • Pamiętajmy także o tym, aby w okresie kwitnienia trawy, zaopatrzyć się w odpowiednie leki, które z pewnością spowodują zmniejszenie objawów.

(lek.n.med. Urszula Jedynak-Wąsowicz)

 

 

 

Alergeny krzyżowe

 

 

Czy wiesz, że objawy alergiczne mogą wywoływać lub nasilać także produkty spożywcze reagujące krzyżowo z daną rośliną? Oczywiście jest to kwestia indywidualna, bo jednym dany produkt szkodzi, a innym nie. W diagnozie warto wspomóc się własnymi obserwacjami i prowadzonym dzienniczkiem alergika, w którym będziemy notować objawy i spożywane pokarmy. O szczegóły zapytaj swojego alergologa.

 

W przypadku traw warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 

 • owoce (arbuz, melon pomarańcze, jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwini
 • warzywa (ziemniaka, pietruszkę, selera, cebulę, czosnek i buraka)
 • zboża (pszenicę, kukurydzę, jęczmień, ryż, owies), soję oraz groch.
 • miód, cukier trzcinowy, orzechy

 

Więcej o alergiach krzyżowych przeczytasz tutaj https://miastoprzyjaznealergikom.pl/679-2/

 

 

 

 

 

 

Trawy należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Najgorzej jest w miastach, gdzie pyłki łączą się z zanieczyszczeniami i przez to wnikają głęboko w nasz układ oddechowy. Problem nasila dodatkowo moda na nie-koszenie trawników, która sprawia, że nawet w miejskim parku nie da się odetchnąć spokojnie. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409128,alergolog-rosnie-liczba-osob-cierpiacych-na-alergie.html